Pasiūlymai
Populiariausios prekės

Atėjus pavasariui, dažnas mūsų pagalvojame apie darbus, laukiančius sode ar darže. Ir nors kai kurie darbai nėra patys maloniausi, tinkami įrankiai padės juos nudirbti kur kas lengviau ir patogiau. Paprastai įrankius perkame tik tada, kai jų prisireikia. Kad nereiktų mesti darbų ir lėkti į parduotuvę kaskart, vos kažko prireikus, sudarėme sąrašą būtiniausių įrankių, kuriuos turėtų turėti kiekvienas sodininkas.

1. Vandens žarna

Joks sodininkas negali tikėtis žaliuojančių ir vešinčių augalų be laistymo žarnos pagalbos. Čia galite rinktis iš daugybės variantų. Jei norite sutaupyti, puikiai tiks ir paprasčiausia vandens žarna, kuri ne tik atliks savo funkciją, bet ir nekainuos daug pinigų. Vis dėlto, pagalvokite ar nevertėtų įsigyti žarnos su rite: suvyniotą žarną laikyti bus kur kas patogiau, be to, sutaupysite vietos. Kai kurie brangesni modeliai turi savaime susitraukiančią žarną – tam prireiks vos vieno mygtuko paspaudimo. 

Patyręs sodininkas turėtų turėti ir žarnai skirtą laistymo antgalį su purkštuvu. Dėka jame įmontuotos sklendės, nereiks kiekvieną kartą užsukti ar atsukti vandens čiaupo – srovę galėsite valdyti purkštuvo rankenėlės pagalba. Be to, daugelis purkštuvų turi ir srovės stiprumo reguliavimo mechanizmą.

2. Pjūklelis

Nors galima išsiversti ir su vienu pjūkleliu, dauguma sodininkų turi bent kelias skirtingas jų rūšis. Įsigiję kelių tipų pjūklelius, būsite užtikrinti, kad turite reikiamą įrankį kiekvienai situacijai.

  • Lenktas pjūklelis. Populiariausias pjūklo tipas, pasižymintis savo universalumu. Jis gali būti naudojamas tiek genint sumedėjusius augalus, tiek šalinant ūglius bei nedidelius medelius.
  • Lankinis pjūklas. Dar viena pjūklo rūšis, kuria naudojasi dauguma sodininkų. Jis, kaip ir lenktas pjūklelis, gali būti naudojamas įvairiais atvejais: naikinant krūmynus, genint bei formuojant įvairių dydžių medelius.
  • Sulankstomas pjūklas. Sodininkams, kurie rūpinasi dideliais plotais, pravers lengvas ir kompaktiškas sulankstomas pjūklas.

3. Kelių apsaugos

Dirbant sode bei darže didelę dalį laiko tenka praleisti klūpant. Net jei jums ir neskauda kelių, taip dirbant nuolat, galimi rimti pažeidimai. Kad to išvengtumėte, naudokite kelių apsaugas.

Kokybiškos kelių apsaugos gaminamos iš lengvos ir itin tvirtos medžiagos. Jos turi paminkštinimus, todėl puikiai sugeria smūgius ir sušvelnina kontaktą. Rinkitės apsaugas, kurios būtų nepralaidžios vandeniui.

4. Žirklės

Jos neturėtų būti painiojamos su genėjimo žirklėmis, kurios taip pat yra vienas svarbiausių įrankių sode. Dauguma patyrusių sodininkų su savimi visuomet turi žirkles. Nors tinka beveik bet kokios žirklės, stenkitės rinktis tokias, kurios turėtų tvirtas plastikines rankenas ir stiprius ašmenis.

Geriausiai sode tinka specialios sodininko žirklės, arba tos, kurios naudojamos virtuvėje. Jos yra pakankamai tvirtos, be to, jas lengva valyti.

Žirklės gali būti naudojamos įvairiems smulkiems darbams: prakirpti maišams, nukirpti virvelėms, gėlėms ar prieskoniniams augalams.

5. Genėjimo žirklės

Joks sodo įrankių sąrašas neapsieis be genėjimo žirklių. Ten, kur įprastos žirklės per silpnos, jums pagelbės genėjimo žirklės. Tiesa, jų pasirinkimas labai platus ir išsirinkti gali pasirodyti sudėtinga. Pagrindinis reikalavimas, renkantis genėjimo žirkles – jos turi būti kiek įmanoma tvirtos ir patvarios. Rinkitės modelį, pagamintą iš kokybiškų ir patikimų medžiagų, taip pat atkreipkite dėmesį į ašmenis, kurie turi būti aštrūs. Dar vienas, ne mažiau svarbus kriterijus – žirklių svoris ir kompaktiškumas. Tai bus vienas pagrindinių jūsų įrankių sode, todėl jos turi būti pakankamai lengvos, kad darbas jomis nevargintų. Žirklių rankenos taip pat turėtų būti patogios ir minkštos.

6. Grėblys

Dalis sodininkų apsieina su vienu grėbliu, tačiau dauguma naudoja bent du ar tris, skirtus skirtingiems darbams.

  • Kompaktiškas grėblys. Sode dažnai tenka grėbti lapus ar šiukšles iš sunkiai pasiekiamų vietų, todėl labai pravartu turėti nedidelį grėbliuką. Juo pasieksite tokias vietas, kur įprastas grėblys netilptų.
  • Tvirtas grėblys. Grėbliu tvirtais dantimis patogu lyginti dirvožemį, iš dirvos išgrėbstyti akmenis ar šaknis.
  • Vėduoklinis grėblys. Toks grėblys tiesiog nepamainomas grėbiant lapus ar nupjautą žolę. Plačiai išdėstytų dantų dėka, tokiu grėbliu apimsite didelį plotą, todėl jis itin pravers didelių sodų savininkams. 

7. Kauptukas

Pradedantieji sodininkai dažnai nustemba sužinoję, kiek daug skirtingų rūšių kauptukų, purentuvų ir kultivatorių yra. Šiuo atveju, jums nereikia kelių skirtingų modelių ir pakaks vieno, kuris bus naudingas, atliekant daugelį svarbių užduočių. Dažniausiai naudojamas ir labiausiai mėgstamas sodininkų yra kilpinis kauptukas, tad jei neturite galimybės įsigyti skirtingų rūšių kultivatorių, rinkitės šį įrankį.

Dėka savo sumanaus dizaino, kilpinis kauptukas gali būti efektyviai naudojamas, purenant paviršinį dirvožemio sluoksnį. Manevruojant pirmyn ir atgal, kauptukas slysta dirvos paviršiumi, kartu nutraukdamas piktžolių šaknis ir kitus nepageidaujamus objektus. Be to, aštri kauptuko geležtė dažnai praverčia tvarkant ir formuojant veją.

8. Semtuvas

Kastuvas – nepamainomas sodininko atributas, tačiau kiekvienas, besidarbuojantis sode ar darže, turėtų turėti ir bent vieną kokybišką semtuvą. Tinkamai naudojamas, semtuvas gali būti labai naudingas ir puikus pagalbininkas daugelyje darbų.

Semtuvas dantytais ašmenimis gali būti naudojamas trupinti ir purenti dirvožemiui bei nutraukti užsispyrusioms šaknims.

Maži kompaktiški semtuvai su ilgais siaurais ašmenimis taip pat gali būti neįtikėtinai naudingi sodo darbuose. Toks semtuvas turi šiek tiek lenktus ašmenis, todėl yra labai patogus kasant duobes. Kad semtuvas tarnautų ilgai, rinkitės modelį su galandamais ašmenimis.

Daugelis žmonių nustemba, kai sužino, jog sode gali būti naudojami ir sniego semtuvai. Dėl savo tvirto dizaino ir plačių ašmenų jie idealiai tinka paskleisti mulčą, susemti didelį kiekį šiukšlių ar lapų. Be to, sniego semtuvas pravers ir žiemą, todėl tai – itin praktiškas pasirinkimas.

9. Dirvos peilis

Kai reikia atlikti delikačias užduotis, tokias, kaip piktžolių ravėjimas aplink augalus, kur negalima naudoti didelių įrankių, peilis gali būti labai naudingas. Jis ne tik pravers raunant piktžoles, bet ir puikiai tiks persodinant įvairius augalus bei gėles, ar atskiriant ūglius. Geriausiai įvairiems sodo darbams tinka lenkti peiliai, kurių ašmenys iš vienos pusės dantyti, o iš kitos – lygūs ir aštrūs.

10. Ravėtuvas

Giliai įsišaknijusios piktžolės – tikras daržininkų galvos skausmas, mat, nepašalinus visos šaknies, piktžolė vėl tuojau pat atauga. Efektyviai atsikratyti piktžolių padės specialūs ravėtuvai.

Šis įrankis dar žinomas kaip pienių šaknų ravėtuvas, ir yra labai veiksmingas šalinant šias įgrisusias piktžoles. Didžioji dalis ravėtuvų modelių gale turi du liežuvėlius. Suktelėjus ravėtuvą, liežuvėliai tvirtai įsikimba į piktžolę ir išrauna ją su visomis šaknimis.

Kad ravėtuvo naudojimas būtų patogus, ieškokite modelio su ergonomiška ir minkšta rankena: taip nepavargs rankos ir neprisitrinsite pūslių. Taip pat atkreipkite dėmesį į ravėtuvo ilgį: jis turėtų būti toks, kad galėtumėte dirbti išsitiesę, taip nevargindami nugaros.