Čiužiniai geram miegui: kokį pasirinkti?
Jei jums svarbi jūsų miego kokybė, tinkamas čiužinys yra tiesiog būtinas. Tai vienas svarbiausių pirkinių, kalbant apie namus, todėl nepagailėkite savo laiko, kad išsirinktumėte kokybišką čiužinį: juk tai investicija į ramų poilsį ir gerą savijautą.
Nuo ko pradėti?
Be abejo, čiužinys pirmiausia turėtų būti patvarus ir patogus. Geros kokybės čiužiniai tarnauja iki 10 metų, todėl pirkite brangiausią variantą, kokį galite sau leisti.
Pernelyg nesureikšminkite gamintojų reklaminių epitetų, tokių kaip „ortopedinis“ ar „laikyseną gerinantis“ – tai paprasčiausiai reiškia, kad čiužinys turi daugiau spyruoklių, todėl yra stangresnis. Šiuo metu vis labiau plinta nuomonė, kad kietas čiužinys ne visada yra geriausias sprendimas problemiškai nugarai. Galiausiai, kad ir koks geras čiužinys bebūtų, jis tikrai stebuklingai neišgydys jūsų nugaros. Tiesiog rinkitės čiužinį, kuris būtų pagamintas iš tvirtų ir kokybiškų medžiagų, o viršutinis sluoksnis, ant kurio gulėsite, tepriklauso nuo jūsų asmeninio skonio ir pasirinkimo.
Jei jūsų esama lova yra kušetės tipo, kur čiužinys yra sujungtas su mediniu rėmu, rekomenduojama keisti abi dalis. Tačiau jei turite čiužinį, kuris dedamas ant lovos pagrindo ar grotelių, užteks pakeisti tik jį.
Kokį rinktis?
Spyruokliniai čiužiniai
Populiariausia čiužinių rūšis. Tokio čiužinio branduolyje esančios spyruoklės yra jo pagrindas, ant kurio dedami putų poliuretano ar Memory medžiagos sluoksniai, priklausomai nuo jūsų pasirinkimo. Spyruoklinio čiužinio kietumą nulemia spyruoklės vielos storis ir spyruoklių kiekis. Pocket tipo spyruoklės paprastai yra gaminamos iš plonesnės vielos, kadangi didelis jų kiekis užtikrina čiužinio tvirtumą. Kai kurios ortopedinės lovos, savo ruožtu, gaminamos su mažiau spyruoklių, tačiau storesnės vielos. Dalis gamintojų čiužinio specifikacijoje nurodo, kiek ir kokių spyruoklių čiužinyje yra. Šiuolaikiniuose čiužiniuose naudojami trys spyruoklių tipai:
• Atvirų spyruoklių čiužiniai
Paprasčiausi, todėl pigiausi čiužiniai. Tokių čiužinių spyruoklių blokas susideda iš daug atskirų spyruoklių, tarpusavyje sujungtų ilgais spiralinės vielos strypeliais.
• Vientisų spyruoklių čiužiniai
Pažangesnis atvirų spyruoklių tipas. Šių čiužinių spyruoklių blokas pagamintas iš vientisos vielos, sudarančios daug mažų spyruoklių. Tokie spyruoklių blokai tvirtesni ir ilgiau tarnaujantys, todėl čiužiniai su šio tipo spyruoklėmis brangesni, nei anksčiau minėtieji atvirų spyruoklių čiužiniai.
• Pocket spyruoklių čiužiniai
Šių čiužinių spyruoklių bloką sudaro daug atskirų spyruoklių, įvilktų į medžiagines „kišenėles“ ir sujungtų tarpusavyje. Šios kišenėlės gali būti pagamintos iš kartūno, viskozės ar poliesterio. Tokios spyruoklės gali judėti nepriklausomai nuo kitų, šalia esančių spyruoklių, taip geriau prisitaikant prie kūno bei užtikrinant didesnį komfortą.
• Multipocket spyruoklių čiužiniai
Multipocket tipo čiužiniai yra brangiausi spyruoklinių čiužinių klasėje. Šios spyruoklės, kaip ir Pocket tipo, yra įvilktos į medžiaginius maišelius, tiesiog yra smulkesnės, todėl į tą patį plotą jų telpa kur kas daugiau.
Nespyruokliniai čiužiniai
• Memory medžiagos čiužiniai
Puikus pasirinkimas dulkių erkutėms alergiškiems žmonėms. Iš putų poliuretano pagamintas čiužinio branduolys padengiamas temperatūrai jautrios viskoelastinės Memory medžiagos sluoksniu. Ši medžiaga reaguoja į kūno šilumą ir prisitaiko prie jūsų kūno formos, taip išlaikydama stuburą horizontalioje pozicijoje, net ir gulint ant šono. Tiesa, Memory medžiaga gerai sulaiko šilumą, todėl vasarą ant tokio čiužinio gali būti šilčiau, nei įprasta.
• Putų poliuretano čiužiniai
Tokie čiužiniai gaminami iš vientiso putų poliuretano sluoksnio. Jis pralaidus orui, stabilus ir elastingas, todėl užtikrina kokybišką ir ramų miegą. Didesniam komfortui galima rintis profiliuotą (pjaustytą) putų poliuretaną, kuris geriau prisitaiko prie kūno.
• Antčiužiniai
Antčiužiniai gali būti gaminami tiek iš viskoelastinės Memory medžiagos, tiek iš putų poliuretano. Tokio tipo čiužinukai yra skirti esamo čiužinio atnaujinimui, pagerinimui – antčiužinis uždedamas ant esamo čiužinio, taip pagerinant jo buvusias savybes. Antčiužiniai ypač patogūs keliaujant ar nakvojant ne namie – taip bet kurią lovą pritaikysite savo poreikiams.
Apie ką dar verta pagalvoti?
Naujausios technologijos veržiasi ir į čiužinių gamybą, todėl atsiranda vis daugiau sprendimų miego kokybei bei komfortui pagerinti. Prekyboje pasirodo vis daugiau čiužinių, praturtintų papildomomis funkcijomis ar savybėmis. Viena iš jų – temperatūros reguliavimas. Inovatyvi viskoelastinė medžiaga gamybos metu prisotinama specialių eterinių aliejų, todėl vasarą ant jos gulėdami neperkaisite, o žiemą – nesušalsite.
Mėgstantiems natūralias medžiagas, rekomenduojame išbandyti čiužinius, padengtus kokoso plaušo sluoksniu. Kokoso plaušas laidus orui bei drėgmei, tvirtas, tačiau tuo pačiu elastingas, todėl puikiai tinka mėgstantiems miegoti ant kietesnio pagrindo.
Ypatingam komfortui skirti prabangūs čiužiniai su arklio ašutų pluoštu. Ši medžiaga ne tik visiškai natūrali, bet ir pasižymi geriausiomis antialerginėmis bei termoreguliacinėmis savybėmis.