Meškerės pirkimo vadovas
Jums nereikia būti žvejybos specialistu, kad ja mėgautumėtės, bet be tinkamos įrangos gerų rezultatų tikėtis sunku. Na o svarbiausia, žinoma, – tinkama meškerė. Šiame pirkimo vadove rasite visą reikalingą informaciją apie meškerių tipus ir jų panaudojimą, tad pasirinkti taps kur kas lengviau.
Svarbiausi dalykai, kuriuos reikia apsvarstyti, renkantis meškerę, yra tai, kur jūs ketinate žvejoti (jūroje, ežere, upėje, tvenkinyje ir t.t.), kokias žuvis planuojate gaudyti, ir kokį masalą naudosite. Meškerės skirstomos pagal ilgį, svorį (kuris kartu yra ir meškerės tvirtumo matas) ir linkimą (kiek meškerė susilenkia, prieš atsitiesdama atgal). Žemiau apžvelgsime pagrindinius meškerių tipus.
Plūdinės meškerės
Kokybiška plūdinė meškerė – kone privalomas atributas kiekvienam žvejui, tiek mėgėjui, tiek profesionalui. Jos pasižymi savo ilgiu, lengva konstrukcija ir užmetimo sistemos svoriu, kuris gali siekti ne daugiau, nei 35 gramus (gramų skaičius būna nurodytas ant kiekvieno meškerykočio). Tai pigiausios bei paprasčiausios naudoti meškerės, todėl puikiai tinka pradedantiesiems žvejams.
Dugninės meškerės
Šio tipo meškerės išsiskiria universalumu: jos tinka žvejoti daugelyje vandens telkinių, o tai daryti galima beveik visus metus – šia meškere žvejoti negalėsite tik tada, kai vandens telkiniai apsitrauks ledu. Žvejyba dugnine meškere – sėslus žvejybos tipas, todėl svarbų vaidmenį čia vaidina pasiruošimas: stovyklavietės įrengimas, masalų bei jaukų gaminimas. Dugninės meškerės skirstomos į kelias rūšis, pagal tai, kokiame vandens telkinyje bus žvejojama, todėl rinkdamiesi nepamirškite į tai atsižvelgti.
Spiningai
Žvejyba tokia meškere reikalauja kiek daugiau technikos ir įgūdžių, nei, pavyzdžiui, plūdine. Pagrindinis spiningo privalumas yra tas, kad jis leidžia laikyti meškerykotį dominuojančia ranka, kas ženkliai padidina kontrolę. Be to, subalansuotas svorio centras (dėl apačioje esančios ritės) leidžia komfortabiliai žvejoti ilgesnį laiką. Spiningai plačiai naudojami sportinėje žvejyboje, gaudyti ešeriams, upėtakiams, lydekoms bei starkiams.
Karpinės meškerės
Daug sveriančios, pasižyminčios minimaliu lankstumu bei maksimaliam jauko ir masalo svoriui pritaikytu meškerykočiu. Daugelis žvejų, kurie bent kartą žvejojo karpines žuvis – patvirtins, jog karpiai yra labai galingos žuvys, taigi net jei pagavote karpį, negalite būti tikri, jog pavyks šį egzempliorių lengvai ištraukti. Visgi, pasitelkiant tinkamus reikmenis – ženkliai padidinsite šią galimybę.
Ypač lengvos meškerės
Sukurtos tam, kad suteiktų dar daugiau iššūkių ir jaudulio. Nuo įprastinių meškerių skiriasi mažesniu ilgiu ir lengvesne konstrukcija. Paprastai naudojamos žvejoti mažesnėms žuvų rūšims, pavyzdžiui, upėtakiams, ešeriams ir kt., nors kai kurie žvejai išplėtė jų panaudojimą ir pritaikė stambesnių žuvų gaudymui. Dėl lengvesnės konstrukcijos ir nedidelio masalo, šio tipo meškerės mažiau gąsdina smulkesnes žuvis, todėl sulaukia daugiau kibimų.
Muselinės meškerės
Tai specializuotos meškerės, sukurtos žvejoti muselėmis, t.y., kai naudojamas ypač lengvas masalas, vadinamas dirbtine musele. Tai ryškiaspalvis masalas, gaminamas iš ryškiaspalvių plunksnų, kailio ar plaukų, kurie vilioja žuvį ir nukreipia dėmesį nuo storo valo. Muselinės meškerės gali būti naudojamos gaudyti daugybei žuvų rūšių, įskaitant upėtakius, lašišas, karpius, lydekas, ešerius ir net tokias stambias žuvis kaip buriažuvė ar ryklys. Meškerykočio dydis priklauso nuo žuvies, kurią bandysite sugauti, dydžio: kuo didesnė žuvis, tuo didesnis meškerykotis reikalingas.
Teleskopinės meškerės
Teleskopiniai meškerykočiai yra pagaminti taip, kad juos būtų galima sustumti arba ištraukti iki norimo ilgio. Toks meškerykotis labai pravers, jei į žvejybą keliaujate pėsčiomis, dviračiu, nedideliu automobiliu ar sausakimšu viešuoju transportu. Teleskopinės meškerės naudojamos ir jūrinėje („surf“) žvejyboje, kur reikalingi ypač ilgi meškerykočiai. Tokio tipo meškerei reikalinga atidi priežiūra: stenkitės, kad nareliai visuomet būtų švarūs, nes nešvarumai ar smėlis gali pridaryti žalos teleskopinei funkcijai.
Jūrinės meškerės
Šio tipo meškerės paprastai naudojamos jūrinei žvejybai, t.y. žvejybai nuo paplūdimio, pakrantės uolų ar kitokio tipo kranto. Jie primena didelius spiningus, tačiau turi dideles rankenas, skirtas dviems rankoms. „Surf“ tipo meškerykočiai yra labai ilgi (3 - 4 m), todėl be vargo galėsite užmesti jauką toliau nuo kranto, kur linkę būriuotis žuvys. Be to, jie pakankamai tvirti, kad galėtų išlaikyti sunkesnį jauką, kuris reikalingas žvejojant banguojančiame vandenyje.
Velkiavimo meškerės
Šio tipo meškerės naudojamos žvejybai iš plaukiančio laivo, pastarajam tempiant masalą vandeniu. Šis žvejojimo būdas dažniausiai praktikuojamas dideliuose vandens telkiniuose – jūrose bei stambiuose ežeruose, tačiau gera velkiavimo meškerė gali būti naudojama ir žvejojant maženiuose ežeruose bei upėse.
Naudingi patarimai
• Žvejybai nuo kranto nedideliuose vandens telkiniuose rinkitės vidutinio ilgio meškerę, skirtą žvejoti santykinai sekliame vandenyje.
• Dugninei žvejybai geriausiai tinka trumpi meškerykočiai.
• Stiklo pluošto meškerykočiai yra sunkesni, nei anglies pluošto, bet pigesni.
• Plūdinė meškerė geriausiai tinka pradedantiesiems, nes yra nesudėtinga naudoti ir paprastai yra pigesnė, nei kitų rūšių meškerės.
Tikimės, kad šis vadovas suteikė pakankamai informacijos, kurią reiktų žinoti, perkant meškerę. Na o pabaigai, norime priminti, kad viena geriausių vietų įsigyti meškerę bei kitą žvejybinę įrangą – internetinė parduotuvė www.b-a.eu.