Statybiniai dažai internete – kaip nepasiklysti? Ar viską apie dažus žinote?
Statant namą ar remontuojant sodybą, renovuojant butą ar tiesiog nukalus šuniui naują būdą, neišvengiamai ateina laikas rinktis dažus internetu. Jei dėl spalvos dar kaip nors ir galima susitarti bei išsirinkti, tai nepasiklysti tarp didžiulės savybių įvairovės tikrai sunku. Statybiniai dažai internete turi labai platų panaudojimo spektrą, labai platus ir gamintojų pasirinkimas. Vien tam, kad geriau įsivaizduotumėte dažų pasaulio įvairovę, tiesiog užsukite elektroninę parduotuvę b-a.eu . Jei pamačius galimą pasirinkimo skaičių dar nepasimetėte ir tiksliai žinote ko ieškoti toliau, greičiausiai esate patyręs statybininkas. Štai eiliniams žmonėms, kuriems vos kartais prireikia ką nors nudažyti, viskas kur kas sudėtingiau. Bet pabandykime išspręsti šias problemas.
Pirmas, ir ko gero pats svarbiausias klausimas, į kurį reikia atsakyti prieš renkantis dažus internetu, tai dažomas paviršius. Ne, betono ir medžio dažyti tais pačiais tikrai nerekomenduojama. Bet kokios vertes ir kainos aliejinių dažų įmaišymas į namo apdailai naudojamą tinką tikrai nėra geras pasirinkimas. Universalumo šioje srityje geriau net nebandyti ieškoti. Jei dažysite medį, rinkitės dažus medžiui. Ir tai dar ne viskas. Jei dažysite neimpregnuotą medį, teks rinktis vienus pigesnius dažus. Jei medis jau turi impregnanto sluoksnį – kitus. Labai panašiai yra ir su betonu. Priklausomai nuo to betono struktūros, to, ar jis gruntuotas, ar bitumuotas, ar tinkuotas, ar teptas glaistu – dažai ir kaina turi skirtis kardinaliai.
Kitas klausimas – ar naudosite savo dažomą daiktą vidaus ar lauko sąlygomis. Kambarių durys ir lauko durys dažomos kitais dažais. Jei esate reiklūs kokybei bei savo sveikatai, kitaip dažysite ir senų langų medinius rėmus. Lauko dalį vienais dažais, o tą, kuri kambaryje – kitais. Turbūt nereikia net minėti, jog statybiniai dažai skiriasi kaina ir lauko bei vidaus tinkui dažyti.
Tačiau vien laukas ar vidus dar ne viskas. Reikia atsižvelgti ir į tai, ar dažytas paviršius gaus daug drėgmės. Namo lauko sienas teks dažyti vienais dažais, o štai vidinėms pavėsinės lentutėms gali pakakti ir visai kitų, neretai gerokai pigesnių dažų.
Renkantis gamintoją, galima pasinaudoti keliais patarimais. Pirmasis būtų pamiršti pigiausių dažų gamintojus. Nors tarp jų tikrai galima atrasti ir gerų gaminių, jei nesate patyręs, kokybe geriau nerizikuokite. Kitas punktas – rinktis žinomus ir patikimus gamintojus. Jei vienos įmonės dažus naudojote ir likote jais labai patenkintas, galbūt atradimų geriau ir nebedaryti. Jei patirties neturite, bandykite pasinaudoti kitų patirtimi – klauskite, prašykite patarimų, pavyzdžių, ir labai tikėtina, jog nekokybiškų gamintojų produktų pavyks išvengti.
Kaip tokioje gausybėje parametrų nepasimesti? Ne veltui dažai statyboms yra suskirstyti į kategorijas. Vien atsirinkdami pagal ką jūs dažysite, kur naudosite dažomą daiktą, ar ruošite specialiai jį dažymui ar ne galite gerokai susiaurinti savo paiešką. Be abejo, visada verta kreiptis ir į konsultantus. Realioje parduotuvėje ieškoti salės darbuotojo, na o apsiperkant dažus internete nebijoti paskambinti ar parašyti laiško – dažniausiai konsultaciją gausite tiesiog realiu laiku. Dažymas yra tikrai atsakinga remonto ar statybų dalis, dar dažus reikia rinktis atsakingai, nebandyti ieškoti universalių ir pasikliauti tik kokybiškų gamintojų gaminiais. Tuomet rezultatu džiaugsitės tikrai ilgai.
Dažai ir lakai grupuojami pagal šias grupes:
Aerozoliniai
Akriliniai
Emaliniai
Emulsiniai
Epoksidiniai
Grindims
Gruntai
Karščiui atsparūs
Lakai
Glaistai
Dažų nuėmėjai
Paviršiaus paruošimas dažymui
Prieš apdailos darbus užima 75 % darbo laiko. Ši paviršiaus paruošimo rekomendacija tinka vidaus ir išorės darbams. Dažomas paviršius turi būti sausas, nedulkėtas, be riebalinių dėmių, druskų, kitų teršalų.
Jei dažymo paviršius užterštas druskomis
Prieš užnešant ant paviršiaus apdailos medžiagas betono, plytų, tinko paviršių reikia būtinai gerai nuplauti vandeniu, kad neliktų įvairių druskų. Yra keletas druskos rūšių kurios daro ardomąją įtaką statybinei konstrukcijai. Tai yra sulfatai, nitratai, chloridai, karbonatai. Šios druskos įvairiai patenka į pastato konstrukciją:
- druskos pavidalu esančios statybinėse medžiagose (cementiniais mišiniais, plytomis)
- iš kitų vietų (gruntinio vandens, vandens purslų, polaidžio vandens)
- cheminių reakcijų metu su kenksmingomis dujomis (sieros dioksidas iš oro)
- neteisingai parinktų statybinių medžiagų restauravimui (šarminis skystas stiklas, medžiagos konservacijai)
Nauja plytų ar betono siena paprastai yra apdorojama druskos rūgštimi 5 %, o po to nuskalaujama vandeniu. Druskos, ištirpusios vandenyje, migruoja į paviršių ir, kai vanduo išgaruoja, ten pasilieka. Šios druskos stumia apdailos medžiagas nuo paviršiaus ir todėl apdailinės medžiagos pradeda luptis.
Jei dažymo paviršius užterštas riebalinėmis dėmėmis
Jei paviršius yra užterštas riebalinėmis dėmėmis, tai paviršių reikia nuvalyti mechaniškai. Būtina nuskusti skustuvu, metaliniu šepečiu iki tvirto paviršiaus. Po to nuplauti švariu vandeniu. Jei riebalinės dėmės nėra labai giliai įsiskverbę į paviršių, jį galima nušveisti švitriniu popieriumi Nr.60 arba Nr.80.
Jei paviršius užterštas mikroorganizmais ar pelėsiais
Jei paviršius paveiktas pelėsiais ir grybeliais jo negalima plauti, mechaniškai valyti ir ką nors su jomis daryti. Jei paviršių plausime ar šveisime, pelėsių ir mikroorganizmų poros pasklis ir užkrės kitus paviršius.
Pirmiausia prieš pradedant darbus reikėtų jei dirbama patalpose patikrinti ar jos gerai ventiliuojamos, atidarykite langus, kad reakcijos metu reaguojant valikliui ir mikroorganizmams nesusidarytų dujų koncentracija. Paviršių gausiai padenkite valikliu. Užnešimo būdai – teptuku, voleliu arba purškimu. Valiklis užnešamas tolygiai ant viso valomo paviršiaus, kad nesusidarytų žemų valiklio koncentracijų plotų, kuriose galimas pakartotinas pelėsinių grybelių išsivystymas. Paviršių apipurškiant purkštuvu jį laikyti 20 cm atstumu. Palikite (12 – 24) valandoms. Jeigu reikalinga, apdirbimo procedūrą pakartokite.
Po paviršiaus apdirbimo jį galima mechaniškai nuvalyti. Jei po mechaninio paviršiaus valymo atsidengia plotai su pelėsiais ar kitais mikroorganizmais, tikslinga pakartotinai užnešti valiklį.
Jei paviršius buvo anksčiau dažytas
Jei paviršius buvo ankščiau dažytas, patikrinti ar nėra atsilupę, atpleišėję sena dažų danga. Jei sena dažų danga neatšokus nuo paviršiaus, neatpleišėjus tai paviršių būtina nuplauti vandeniu su muilu, skalbimo milteliais arba 3 % koncentracijos sodos tirpalu, o po to - švariu vandeniu. Po plovimo būtina paviršių pašiaušti švitriniu popieriumi Nr.60 arba Nr.80. Jei seni dažyti paviršiai yra atšokę, atpleišėję tokį paviršių būtina nuskusti skustuvu, metaliniu šepečiu iki tvirto paviršiaus. Anksčiau dažyti paviršiai kreidos ar kalkių dažais, turi būti rūpestingai nuplauti, kad neliktų buvusių dažų. Po tokio valymo paviršių reikia nuplauti 5% druskos rūgšties arba neskiestu maistiniu acto rūgšties tirpalu. Po to nuplauti švariu vandeniu.
Tuštumų, išlaužų ir plyšių užtaisymas
Nuvalius ir paruošus paviršius gali atsirasti įvairių tuštumų, porų, plyšių. Juos rekomenduojama apdoroti ir ištaisyti armuojančiu glaistu.
Pagrindinės vidaus apdailai skirtos dažų rūšys yra dvi. Tai vandeniu ir vaitspiritu skiedžiami dažai. Vandeniu skiedžiami yra populiaresni, nes skleidžia ne tokį aštrų kvapą. Tokie dažai pagal rišliąsias medžiagas skirstomi į lateksinius, akrilinius bei vinilinius. Pvz.: akrilinių dažų rišlioji medžiaga yra akrilo dervos.
Dažant akriliniais dažais paviršiai turi būti sausi. Svarbu, kad iš jų nesiskirtų drėgmė. Be to, akriliniais dažais dengti paviršiai palaipsniui gali prarasti savo spalvos ryškumą, tad jie nėra ilgaamžiški.
Lateksiniai dažai yra ypatingai atsparūs drėgmei, purvui bei valymui. Didžiausias šios rūšies dažų pagrindinis minusas – jie prastai praleidžia garus. Trumpiau tariant, jie neleidžia sienoms "kvėpuoti". Dėl šios priežasties lateksiniais dažais nerekomenduojama dažyti senų pastatų.
Viniliniai dažai labai gerai ir tolygiai pasiskirsto ir padengia paviršius, nes jų sudėtyje nėra kreidos. Taip ant sienų nesusidaro lašelių.
Kokie dažai kam tinka?
Kadangi daugiausiai judama koridoriuose, čia rekomenduojama naudoti plovimui ir trinčiai atsparius dažus arba dekoratyvinius tinkus. Virtuvės sienas taip pat ne pro šalį dažyti gerai valomais dažais – juk čia įvyksta įvairių nutikimų ir "nelaimių". Plaunamus dažus patariama naudoti ir vaikų kambariams dažyti, nes mažieji mėgsta savo piešiniais "dekoruoti" sienas. Tam puikiai tiks ir matiniai keraminiai dažai, kurie neleidžia įsigerti purvui. Taip sienas išpaišius net markeriu, dėmes galima lengvai pašalinti panaudojus paprastą trintuką, nesibaiminant, kad trinta vieta liks blizgi. Be to, svarbu, kad vaikų kambarių sienos būtų padengtos ekologiškai švariais dažais.
Plaunami dažai būna blizgūs ir matiniai. Tačiau matiniai sunkiau išvalomi. Valant jais dažytus paviršius, tikėtina susidurti su problema, kai valoma vieta ima blizgėti. Norint to išvengti, patariama sienas dažyti blizgiais dažais.
Ekologiškesni dažai yra tie, kurių sudėtyje yra mažiau lakiųjų organinių medžiagų. Tiesa, dabar ekologiškai nešvariais dažais paprastai prekiauti draudžiama.
Miegamuosiuose kambariuose žemesnis judėjimo intensyvumas leidžia naudoti ir matinius dažus. Vonios sienoms turi būti naudojami specialiai tam skirti dažai, kurie turėtų specialių priedų, saugančių sienas nuo pelėsio. Dažai turi būti atsparūs ne tik drėgmei, bet ir ploviklių poveikiui.
• Dažyti metaliniams paviršiams tinka bet kokios rūšies dažai. Svarbu tik, kad paviršiai būtų tinkamai paruošti. Tiesa, metalus specialistai pataria dažyti antikoroziniais dažais, neleisiančiais metalui pagelsti ir pristabdysiančiais jų rūdijimą.
• Medienai patalpose dažyti siūloma rinktis emalinius dažus. Medinėms grindims dažyti rekomenduojami grindų emaliniai dažai.
• Tinkuotiems bei mediniams fasadams geriausiai tiks vandens pagrindo fasadiniai dažai. Taip pat fasadus galima ir net rekomenduojama dažyti dažyvėmis.