Patarimai perkantiems GPS navigatorių
GPS navigatorius – kas tai?
Jei dažnai keliaujate (nesvarbu kokiais, darbo ar poilsio, tikslais) ir nenorite skaityti žemėlapių ar klausinėti kelio praeivių, vertėtų pagalvoti apie navigacinę sistemą Jūsų automobiliui. Užtenka įvesti norimą adresą ir sistema viską padarys už Jus: suplanuos patogiausią maršrutą, balsu nurodys reikiamą kryptį bei pateiks kelionės informaciją. Asmeninės navigacijos dėka galėsite rinktis tarp trumpiausio ir greičiausio maršruto, o jei keliaujate užsienyje – tarp mokamų ir nemokamų kelių. Kai kurie modeliai netgi pasiūlys ekonomiškiausią maršrutą, kuro sunaudojimo atžvilgiu. Jei mėgstate keliauti dviračiu, kai kuriuose portatyviuose GPS navigatoriuose galėsite pasirinkti maršrutą, leisiantį išvengti intensyvaus eismo ir greitkelių.
Navigatorius taip pat gali būti naudingas, norint greitai rasti įvairias naudingas vietas, tokias kaip degalinės, viešbučiai, turistiniai objektai ir t.t. Sistema ne tik suplanuos maršrutą iki pasirinkto objekto, bet, jei įmanoma, pateiks ir išsamią kontaktinę informaciją.
Dėl itin konkurencingos rinkos, šiandien navigacinės sistemos tapo prieinamos bene kiekvienam, ir net ekonominiai modeliai atlieka daugelį funkcijų, kurios iki tol buvo sutinkamos tik brangiausiuose GPS navigatoriuose: įspėjimai apie greičio matuoklius, realaus vaizdo pateikimas ir pan. Vis dėlto, brangesni modeliai neretai turi papildomų funkcijų, tokių kaip Bluetooth jungtis, leidžianti patogiau valdyti navigatorių, pasitelkiant išmanųjį telefoną, ar FM siųstuvas, kurio dėka sužinosite naujausią eismo informaciją.
Kaip bebūtų, pagrindinė navigatoriaus paskirtis – nurodyti maršrutą iki pasirinkto taško. Kaip pasirinkti navigatorių, kuris minėtą maršrutą nurodytų efektyviausiai? Į šį klausimą ir pabandysime atsakyti.
Nuo ko pradėti?
Prieš rinkdamiesi GPS navigatorių, pirmiausia turėtumėte užduoti sau kelis klausimus. Kokios Jūsų įprastinės vairavimo sąlygos? Kaip dažnai lankotės nepažįstamose vietovėse? Kokios navigacijos ypatybės Jums svarbiausios? Taip pat turėtumėte įsitikinti, kad navigatorius bus patogus naudoti. Kai kurie aukštesnės klasės modeliai siūlo itin patogią vartotojo sąsają, todėl norimą adresą surasti bus labai paprasta, taip pat galimos ir balso komandos. Biudžetiniai modeliai gali būti lėti, nepatogūs, todėl gerai apsvarstykite, ar tai tas atvejis, kur norėtumėte sutaupyti. Žingsnis po žingsnio aptarsime minėtus klausimus, kad padėtume jums išsirinkti geriausią variantą.
Kokie Jūsų keliavimo ypatumai?
Jeigu didžiąją dalį laiko praleidžiate kursuodami tuo pačiu maršrutu, ar važinėdami pažįstamais apylinkių keliais, gali būti, jog navigatorius neatneš Jums didelės naudos.
Iš kitos pusės, jei dažnai užstringate kamščiuose, navigatorius su realaus laiko eismo informacija gali būti puikus pagalbininkas, leisiantis išvengti spūsčių, aplenkti avarijos vietas ar remontuojamus kelius. Žinoma, eismo informacijos atnaujinimas GPS navigatoriuose nėra tobulas, tačiau, bet kokiu atveju, tokia informacija yra didelis privalumas.
Kur ir kaip dažnai naudositės navigatoriumi?
Jei dairotės naujo automobilio, pirmiausia pasidomėkite įmontuojamos navigacinės sistemos galimybe ir kaina. Jos puikiai integruojamos ir yra patogios naudoti, tačiau dažniausiai pasižymi didesne kaina, nei portatyvūs navigatoriai. Jei naudositės viena mašina, tokia navigacinė sistema gali būti puikus pasirinkimas.
Jei turite daugiau nei vieną mašiną (ypač aktualu šeimoms) ar dažnai vykstate į svečias šalis, kur nuomojatės automobilį, vertėtų rinktis portatyvųjį navigatorių. Jį nesunku įmontuoti bet kurioje mašinoje, be to jis lengvas, nedidelis, todėl lengvai tilps lagamine ar kuprinėje. Portatyvūs navigatoriai turi ir trūkumų, lyginant su įmontuojamais: dažniausiai jie turi mažesnį ekraną, todėl gali būti sunkiau įskaityti tekstą, portatyvųjį navigatorių reikia montuoti tokioje vietoje, kur jis neužstotų vaizdo ar kitaip netrukdytų vairavimui, jo bateriją reikia nuolat krauti, be to, kaskart ilgesniam laikui paliekant mašiną, tokį navigatorių reikia slėpti nuo ilgapirščių akių. Vis dėlto, šie nežymūs trūkumai neatsveria portatyviųjų navigatorių privalumų. Gera žinia yra ir ta, kad ekonominės klasės modelį galite įsigyti palyginti nebrangiai – gali būti, kad jo Jums visiškai pakaks.
Na o jei manote, kad navigatorius – pinigų švaistymas, galite išbandyti navigacinę sistemą savo išmaniajame telefone. Programėlių parduotuvėse yra nemažai mokamų bei nemokamų programėlių, kurios leis naudotis telefonu, kaip navigatoriumi. Tačiau nepamirškite, kad tokios programėlės eikvos Jūsų telefono interneto duomenis, be to, jos gali pamesti maršrutą skambinant ar priimant skambučius. Taip pat Jums reikės įsigyti specialų laikiklį bei automobilinį kroviklį, o gal ir lankstesnį interneto planą iš savo mobiliojo ryšio tiekėjo.
Ypatybės
Naujausi šiuolaikiniai GPS navigatoriai gali ženkliai praturtinti ne pirmos jaunystės automobilį, tokiais patogumais kaip borto kompiuteris, Bluetooth laisvų rankų įranga, MP3 grotuvas, FM siųstuvas ir t.t.
Labai naudinga gali būti ir galimybė navigatoriui duoti balso komandas. Tai ypač praverčia esant intensyviam eismui, kai neturite galimybės įvesti adresą rankiniu būdu, ar tiesiog reikia surasti kokį nors objektą, kaip degalinė ar artimiausia ligoninė.
Kitos papildomos funkcijos, tokios kaip naujausia eismo informacija ar orų pranešimai taip pat gali būti naudingos, tačiau gali reikalauti papildomo mokesčio.
Trumpai apžvelgsime svarbiausias GPS navigatoriaus ypatybes:
Ekrano dydis. Šiuo metu parduodamų GPS navigatorių ekrano dydis svyruoja nuo 3,5 iki 7 colių (1 colis – 2,54 cm). Mažiausi gali būti sunkiai įžiūrimi, o tokiame ekrane surinkti norimą adresą (dėl mažų mygtukų) gali tapti tikru iššūkiu. Kita vertus, navigatorių su dideliu ekranu gali būti sudėtinga nešiotis, be to, pritvirtintas prie automobilio lango, jis gali blokuoti vaizdą. Lengvajam automobiliui rekomenduojame rinktis 4,3 colių įstrižainės ekraną: tokiame ekrane tekstą lengvai įskaitysite, o įrenginys bus pakankamai kompaktiškas. Jei vairuojate sunkvežimį ar automobilį, kurio priekinis langas yra toli nuo vairuotojo, rinkitės modelį, kurio ekranas siektų bent 5 colius.
Akumuliatorius. Visi portatyvūs navigatoriai turi įkraunamą akumuliatorių. Jeigu norite naudotis GPS navigacija ar kitomis prietaiso funkcijomis (muzikos, vaizdo įrašų peržiūra ir pan.) ir tuo metu, kai nesate mašinoje, rinkitės navigatorių, kurio akumuliatorius vienu pakrovimu veiktų bent tris valandas.
Nors visi navigatoriai kraunami standartiniu 12V automobiliniu adapteriu, kai kurie modeliai turi galimybę akumuliatorių krauti per USB jungtį, prijungus prie elektros lizdo ar kito prietaiso, pvz. kompiuterio. Tokiu būdu suplanuoti maršrutą galėsite dar būdami namuose.
Įgarsinti gatvių pavadinimai. Brangesniuose modeliuose gatvių pavadinimai dažnai būna įgarsinti, todėl navigacijos vedlys Jums praneš kada ir į kokią gatvę ar greitkelį pasukti, vietoje to, kad tik pasakytų, sukti į kairę ar į dešinę. Ši ypatybė leis mažiau žvalgytis į navigatoriaus ekraną ir labiau susikoncentruoti į vairavimą.
Naujausios eismo informacijos pateikimas. Navigatoriai, nuolat gaunantys naujausią eismo informaciją, gali pranešti apie kelyje atsiradusią kliūtis, tokias kaip avarijos, kelio darbai, ar kamščiai. Kai kurie modeliai patys sudarys Jums naują aplinkinį maršrutą vienu mygtuko paspaudimu. Deja, ši informacija, gaunama mobiliuoju, radijo ar satelitiniu ryšiu, pateikiama ne visur, tačiau kai kuriems vairuotojams, ypač dažnai keliaujantiems užsienyje, tai gali būti labai naudinga funkcija.
Greitoji paieška. Nors daugumoje navigacijos prietaisų įdiegta greitosios paieškos sistema, pasidomėkite, ar Jūsų pasirinktame modelyje ji tikrai yra. Greitoji paieška paspartina adreso paiešką ir automatiškai pateikia pasiūlymus, įvedus kelias pirmąsias vietovės pavadinimo raides.
Maršruto nustatymai. Kai kurie navigatoriai turi platesnes maršruto nustatymo galimybes, pavyzdžiui, navigacijai galite nurodyti vengti mokamų kelių. Yra modelių, pritaikytų ir dviratininkams bei pėstiesiems, kuriuose galite sudaryti pastariesiems patogiausius maršrutus.
3D vaizdavimo funkcija. Ši funkcija pateikia didžiausių sankryžų trimatį vaizdą su konkrečiomis atskirų kelio juostų kryptimis. Tai ypač naudinga, važiuojant greitkeliais bei automagistralėmis.
Eismo juostų pagalbininkas. Padeda persirikiuoti į reikiamą eismo juostą dar neprivažiavus eismo mazgo ar sankryžos.
Bluetooth palaikymas. Ši ypatybė leidžia skambinti ir priimti telefono skambučius, naudojantis navigatoriaus vidiniu garsiakalbiu bei mikrofonu. Be to, ekrane gali būti rodoma telefonų knyga bei skambinančiojo kontaktinė informacija. Tiesa, tam reikia, kad telefonas taip pat palaikytų Bluetooth ryšį.
MP3 grotuvas. Kai kurie modeliai turi galimybę saugoti ir atkurti audio failus, prisijungus prie automobilio garso sistemos FM siųstuvu ar laidu. Ši funkcija taip pat gali būti naudojama ir nesant mašinoje. Vidinės atminties kiekis gali skirtis, priklausomai nuo modelio, tačiau dauguma navigatorių turi atminties kortelių lizdus, taigi atmintį galima praplėsti.
Vaizdo grotuvas. Leidžia žiūrėti vaizdo įrašus, išsaugotus prietaiso kietajame diske. Nors vaizdo peržiūros metu navigacija išjungiama, ši funkcija gali praversti ne kelionės metu, atostogaujant su šeima ar draugais.
Nuotraukų galerija. Suteikia galimybę peržiūrėti nuotraukas, išsaugotas vidinėje įrenginio atmintyje.